Každý, kdo si zařizuje byt či dům, by měl hledat nejenom kvalitní materiály, ale i takové, jenž mu poskytnou designově estetický zážitek. A právě obě tyto vlastnosti v sobě spojuje kámen. My se dnes zaměříme především na jedno z jeho mnoha širokých uplatnění - pracovní desky, které lze najít nejenom v kuchyni nebo koupelně či jako součást barových pultů, ale také např. v letní kuchyni na zahradě…
 
Použití kamene je velmi pestré.  Jak ale uvedl Rostislav Blažek ze společnosti Stone Connection Czech, při jeho výběru je dobré se kromě vlastního vkusu řídit i několika důležitými zásadami.  Ne každý kámen je totiž vhodný pro každý účel. Především je nutné zvolit vhodného dodavatele s dostatečným sortimentem, ale hlavně se zkušeným a odborně vyškoleným personálem. Takový dodavatel obvykle dokáže poradit a doporučit vhodný materiál, který se hodí k vybranému účelu. Ptejte se tedy na reference a neorientujte se jen podle ceny. Obecně platí, že nejodolnější materiál je možné použít pro všechny účely, ale jeho vlastnosti zvláště vyniknou tam, kde je nejvíce namáhaný. 

 Kámen v kuchyni
Pokud vybíráte materiál pro kuchyňskou pracovní desku, dejte přednost žule, která se z hlediska užitných vlastností řadí k nejuniverzálnějším.  Je odolná vůči působení horka, dostatečně odolná vůči mechanickému poškození, např. nožem, i vůči chemickým vlivům (ocet, citron, olej atd.). 
Lidé si občas žulu spojují s obyčejnými šedými kostkami a vyhýbají se jí, což je škoda, protože tento materiál vám nabídne jak nepřeberné množství barev, tak nádhernou kresbu přírodního materiálu.

 

 

Co patří do koupelny
Také v koupelně se kámen uplatní na pracovních plochách. Do této místnosti můžete mimo žuly zvolit i mramor, který vám nabídne měkké barvy ideálně ladící se sanitárním vybavením. Mramor zde navíc můžete použít i na obklady a dlažby.
 
Ani žula ani mramor?
Pokud jste mezi zmíněnými druhy nenašli odpovídající barevnost, která by ladila s vaším interiérem, sáhněte po kompozitním kameni  „Quarella“, který zaručeně uspokojí milovníky pestrých i klidných pastelových barev. Tento materiál s minimálně stejně dobrými technickými vlastnostmi vítězí i u všech, kdo dávají přednost jednoduchým čistým liniím a strohým technickým interiérům, je dokonalý v kombinaci s nerezem.
 
Pozor na povrchovou úpravu
Při výběru pracovních desek je také třeba brát zřetel na povrchovou úpravu. Do interiéru se hodí hladké povrchy: leštěné, broušené, kartáčované. Čím jemnější povrchovou úpravu zvolíte, tím více vynikne barva a struktura kamene. V exteriéru pak lze takové povrchy použít pouze na svislé plochy, protože např. leštěná dlažba je za deště, pod sněhem a za mrazu velmi kluzká a nebezpečná. Pro tyto účely je nutné vybírat mezi protiskluzovými povrchy jako např.: opalované, tryskané, pemrlované. Ty jsou naopak do interiéru z hlediska údržby nepraktické.

 

 

Údržba výrobků z kamene
Stejně jako dřevěný nábytek či podlaha vyžadují ohleduplné zacházení a patřičnou údržbu, náležitou pozornost si zaslouží i kámen. Jednotlivé typy kamene se vyznačují osobitými vlastnostmi: různou tvrdostí, nasákavostí, obrusností, a podle toho je třeba s nimi pracovat. Kamenné výrobky jako např. pracovní kuchyňské a koupelnové desky a parapety jsou obvykle již od výrobce opatřeny ochrannou impregnační vrstvou. Musíte ale počítat s tím, že tuto impregnaci je třeba čas od času obnovit. To je operace vcelku snadná a každý uživatel je schopen ji provést sám.
 
Mimo to je samozřejmostí každodenní údržba výrobku. Zvláštní péči a opatrnost při užívání vyžadují např. dlažby z mramoru. Tento kámen je náchylný k poškrábání a i drobný kamínek přinesený na podrážce dokáže dlaždici poškodit. Správné a časté čištění je tedy nezbytně důležité. Rozhodně byste ovšem neměli používat abrazivní prostředky, ale pouze takové, které jsou určené pro hladké povrchy.
 
Přes veškerou tvrdost a odolnost je kámen materiál křehký a při nesprávném zacházení může dojít k jeho poškození, odštípnutí nebo dokonce zlomení. Některé drobné problémy dokáže schopný kameník za pomocí speciálních tmelů odstranit, ale vážnější poškození je bohužel obvykle nevratné. Proto je opatrnost vždy na místě.

 

 

Jak správně objednat kamennou desku
Rozhodnete-li se pro výrobek z kamene, počítejte s tím, že si jej pravděpodobně z kamenické firmy neodnesete ihned. Obvykle se totiž vyrábí zákazníkovi na míru. Každého z nás samozřejmě zajímá cena výrobku. Aby ji mohl váš dodavatel stanovit, bude od vás požadovat některé základní údaje. V prvé řadě je to výběr materiálu a jeho povrchové úpravy. Dále bude výrobce potřebovat znát alespoň orientační rozměry výrobku.
 
Vhodný je jednoduchý náčrt s vyznačením všech detailů, které mají na cenu vliv, tedy různé vývrty a výřezy, opracované hrany atd.  U složitějších výrobků je vhodné odborné zaměření na místě a v každém případě doporučujeme odbornou montáž. Jen tak je zaručena plná kontinuita díla a hlavně, vyhnete se případným pozdějším sporům o viníkovi vad a nepřesností. Také tyto činnosti by měly být součástí cenové nabídky.

 

 

Zahradní kuchyně
Už s prvními slunečnými dny řada z nás plánuje posezení na zahradě či terase. Také zde najde své místo pracovní plocha z kamene, ať již při přípravě letního pohoštění nebo jako stylová deska zahradního stolu. Ostatně kámen jako takový má v exteriéru své nezastupitelné místo. Hodí se pro obklady zdí, venkovní dlažbu cestičky v zahradě, případně ho můžete promítnout do dalších prvků, jako jsou různé sloupky, valouny, fontánky apod… 
 
Proč zvolit kámen…
…protože vás nezklame a budete si užívat jeho spolehlivé služby a potěšení z jeho krásy po velmi dlouhou dobu. Pro někoho je jedním z rozhodujících bodů i cena, pak je třeba si ale uvědomit, že kamenné výrobky se řadí mezi nadmíru výhodné investice. K výměně žulové kuchyňské pracovní desky vás totiž nepřinutí její opotřebení, ale snad jen touha po nové tváři vašeho domova. Pokud hledáte trvalou hodnotu, je kámen tou nejlepší volbou. Příroda vám k němu ještě zdarma nabídne i trvalý estetický zážitek, protože sama je tím nejlepším a nejnápaditějším designérem.

 

Základní druhy

Tato fotogalerie je prázdná.

Pro inspiraci

Tato fotogalerie je prázdná.


https://www.js-truhlarstvi.cz